BEZPIECZEŃSTWO – DYSCYPLINA

Wnioski z Rocznego Zebrania Klubu z udziałem rodziców i dziaaczy klubu

Ważne Sprawy

 1. Każdy rodzic powinien zapoznać się ze sprawami formalnymi i merytorycznymi dotyczącymi działalności klubu dostępnymi na stronie www.futbolrodzinny.pl.
 2. Każdy rodzic lub opiekun zawodnika powinien starać się zainteresować zawodnika piłką nożną tłumacząc podstawowe zasady gry w piłkę nożną.
 3. Każdy rodzic lub opiekun zawodnika wspiera proces szkolenia poprzez przekazywanie informacji zawartych w materiałach merytorycznych (np:podstawowe założenia gry w piłkę-RKS) i regulaminowych z którymi się zapoznał .
 4. Treningi zaplanowane w ciągu tygodnia w PN i PT są obowiązkowe – dlatego nieobecności na nich powinny być zgłoszone trenerowi ustnie przez zawodnika na treningu i dodatkowo sms-em przez opiekuna regulaminowego przed treningiem. Uczymy się odpowiedzialności i systematyczności
 5. Opiekunowie regulaminowi są zobowiązani do potwierdzania obecności na turniejach i meczach na który zawodnik został powołany poprzez wysłanie sms-a odpowiedniej treści.

Ubezpieczenie Zawodnika

 1. Podpisując deklaracje członkowską opiekun regulaminowy zobowiązuje się do ubezpieczenia członka klubu – zawodnika.
 2. Klub zapewnia dostęp do odpowiedniego ubezpieczenia obejmującego wypadki – kontuzje, które mogą się zdarzyć podczas zdarzeń sportowych.
 3. Proponowane przez RKS Gdynia ubezpieczenie  jest ubezpieczeniem sportowym w wersji podstawowej i szkolnym w wersji rozszerzonej.
 4. Wykorzystanie innego ubezpieczenia NNW zawodnika zdejmuje odpowiedzialność klubu za wypadki powstałe podczas treningów i zawodów sportowych

Bezpieczeństwo i podstawowe zasady Fair Play

 1. Rowery i inne pojazdy pozostawiamy poza boiskiem a torby sportowe i picie w wyznaczonym miejscu na środku boiska poza polem gry
 2. Na treningi przychodzimy w gumowych korkach uniwersalnych tzw. Turfy lub Lanki. Dopuszczalne są również inne buty do gry w piłkę nożną z gumowa podeszwą. Nie gramy na treningach w korkach z plastikową podeszwą – takie korki mogą powodować skaleczenia i podczas gry wymagają ochraniaczy. Korki plastikowe mogą się przydać na mecze wyjazdowe kiedy będziemy grali na trawie – wówczas konieczne są również ochraniacze na piszczele lub kostki.
 3. Ochraniacze można stosować również podczas treningów, oficjalnych turniejów i zawodów
 4. Gra w piłkę nożną jest sportem kontaktowym podczas którego sędzia decyduje o czystości lub intencji działań podejmowanych w celu utrzymania się przy piłce.
 5. Zawodnikom należy tłumaczyć, że na boisku decyduje sędzia( u nas sędzia jest często trener), który zawsze ma racje pomimo tego że może popełniać błędy.
 6. Zgoda na przyjęcie tych reguł jest szkołą pokory, szkołą Fair Play, szkołą współtworzenia drużyny poprzez doświadczanie trudnych sytuacji, które sam muszę rozwiązać.
 7. Wyznaczeni zawodnicy w przypadku nie właściwego zachowania lub sporu są zobowiązani do:

– zaprzestania gry
– wykonania ćwiczenia dodatkowego
– wyjaśnienia miedzy sobą spornej kwestii i przemyślenia swojego zachowania
– powrotu do trenera i zakomunikowania co źle zrobiłem
– zakończenia sporu podaniem ręki koledze, z którym miało miejsce nie właściwe zachowanie lub spór

W przypadku braku rozwiązania sporu w szczególności podania ręki i chęci przeprosin -( chociażby przez jednego z wyznaczonych )- zawodnicy pozostają na treningu do czasu przybycia rodziców wykonując ćwiczenia dodatkowe.

W przypadku braku rozwiązania sporu w szczególności podania ręki i chęci przeprosin – (chociażby przez jednego z wyznaczonych) – po przybyciu rodziców wyznaczeni zawodnicy zostają odsunięci od gry do czasu zakończenia sporu.

W przypadku braku rozwiązania sporu do następnego treningu rodzice mogą poprosić o konsultacje psychologa klubowego,którego spotkanie z zawodnikami jest nazywane spotkaniem z trenerem mentalnym, coche’m – tutorem

 • zawodnik powinien umieć przyznać się do faulu, który może zdarzyć się podczas sportowej walki
 • zawodnik powinien umieć przeprosić za faul poprzez podanie ręki
 • zawodnik powinien powstrzymać się od komentarzy lub innej formy dezaprobaty pod adresem sędziego innego zawodnika, trenera, rodzica lub innej osoby
 • w sytuacji gry zawodników w różnym wieku o dużej dysproporcji warunków fizycznych zawodnicy powinni tak prowadzić grę aby nie prowokować fauli. Zawodnik starszy większy unika gry ciałem i rękami a zawodnik mniejszy unika zbyt długich dryblingów z udziałem rąk skłaniających do faulu – taki sposób gry jest spójny z podstawowymi założeniami gry jakie zawodnik poznaje przy podpisywaniu kontraktu Fair Play ( komunikaty – formalności-dokumenty) tj grą z pierwszej piłki lub na 2 kontakty

 

6. Podczas meczów rodzinnych stosujemy poniższe zasady bezpieczeństwa

 • dorosły nie wybija piłki górą przed stojącym przed nami dzieckiem
 • podczas kontaktu – walki z dzieckiem asekurujemy nasze działania przez wystawienie ręki zabezpieczając przed upadkiem

Dyscyplina na boisku i treningach

Większość spraw dyscypliny jest zawartych w regulaminie i kontrakcie zawodnika jednak najważniejsze jest aby:

 • podczas ćwiczeń i meczów koncentrować się na dobrym wykonywaniu zadań i na sobie
 • nie krytykować działań, sposobu gry kolegów w jakikolwiek sposób poprzez wyśmiewanie, epitety słowne czy inne formy przemocy
 • umieć przyznać się do źle wykonanego ćwiczenia lub zagrania
 • umieć przyjąć i odbyć karę w postaci ostrzeżenia, żółtej lub czerwonej kartki – odsunięcia od meczu
 • podczas tłumaczenia ćwiczeń gdy trener lub inna osoba zabiera głos nie wykonywać ćwiczeń lub innych czynności
 • pozostawiać po sobie porządek poprzez zebranie akcesoriów treningowych, piłek oraz pustych opakowań po napojach