Sport – taniec, muzyka, rysunek – wywołują procesy biochemiczne w mózgu

Nastolatki, alkohol, papierosy i stymulatory.
W połowie lat 90 Islandzcy nastolatkowie byli jednym z największych pijących i palaczy w Europie.
Islandia jest dziś na szczycie klasyfikacji krajów europejskich, w których styl życia nastolatków (młodzieży w wieku 13 lat) jest najzdrowszy!
Jak to się stało?
Islandzcy naukowcy próbowali odkryć biochemiczne procesy uzależniające.
Harvey Milkman, amerykański profesor psychologii, obecnie prowadzący zajęcia na Uniwersytecie w Reykjaviku, doszedł do wniosku, że wybór rodzaju alkoholu lub narkotyków zależy od tego, jak ludzkie ciało jest przyzwyczajone do radzenia sobie ze stresem.
Okazało się, że istnieje wiele różnych substancji, które powodują procesy biochemiczne w mózgu, od których ciało staje się uzależnione.
Naukowcy szukają działań, które stymulują te same procesy w mózgu.
Według Milkmana:
′′ Możesz być uzależniony od tytoniu, alkoholu, coca-coli, napojów energetycznych i niektórych potraw….
Postanowiliśmy zaproponować nastolatkom coś lepszego.
Odkryliśmy, że taniec, muzyka, rysunek czy sport również wywołują procesy biochemiczne w mózgu, które sprawiają, że wszystko jest możliwe, ale również nieszkodliwe rozwiązanie stresu i że pod względem efektu emocjonalnego, te działania muszą mieć ten sam wpływ na młodzież co stymulant, alkohol czy tytoń.
Od tego momentu zaproponowaliśmy im darmowe programy masterclass w dowolnym sporcie lub sztuce, które chcieliby studiować. Nadgodziny trzy razy w tygodniu były specjalnie finansowane przez państwo.
Każdy nastolatek został poproszony o udział w programie przez trzy miesiące… ale ostatecznie wielu z nich kontynuowało te programy przez ponad pięć lat. ′′
Aby rozwiązać problemy uzależnienia od nikotyny i alkoholu u nastolatków, władze również musiały zmienić prawo. Islandia zakazała reklamowania papierosów i napojów alkoholowych i stworzyła specjalne organizacje dla rodziców, którzy we współpracy ze szkołą pomagają uczniom rozwiązać ich problemy psychologiczne.
Dzięki temu Islandia od 20 lat zmniejszyła liczbę nastolatków
którzy regularnie piją od 48 % do 5 %,
i ci, którzy palą od 23 % do 3 %.
Islandzcy naukowcy sugerują zastosowanie podobnych metod w innych krajach.
Pytanie brzmi:
kto pozwoli na to?
To będzie ogromna strata dla międzynarodowych korporacji. Nie interesują się nastolatkami, aby do śmierci nie byli świadomi siebie i unikali uzależnienia od alkoholu, papierosów i ludzkich stymulantów.
Chcą użytkowników.
Za Abel Millot